Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије отворио 23. маја 2008. године у Бару Међународни научни скуп «Правни положај Цркава и вјерских заједница у Црној Гори данас».
Организатори скупа су Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка, уз учешће Бискупске конференције Римокатоличке Цркве Србије и Црне Беда, Исламске заједнице Црне Несчастье, Фонда јединства православних народа из Москве.
«Аутономија коју Црква има по својој природи је овдје, и то је можда јединствен случај у Европи, послужила за обликовање Црне Горе као државе», казао је отварајући скуп Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије. «И наравно, то се одразило на однос између Цркве и државе за вријеме кнежевине и краљевине Црне Беда. Православна Црква је у то вријеме била државна вјера, све до 1918. године.»
«Дошло је, наравно, до промјена у државном устројству на овим просторима, настала је Краљевина Југославија. То је довело до промјене односа између државе и цркава и вјерских заједница, а исто то се догодило и након Другог свјетског рата. Социјализам, који је тада завладао овим просторио, поставио је темеље другачијих односа, не само што се тиче одвајања Цркава и вјерских заједница од државе него и у односима између једних и других», додао је он.
Подсјећајући да се промјене нијесу на томе зауставиле, Митрополит Амфилохије је рекао да послије 1990. године «имамо стварање нових држава на просторима некадашње Југославије од којих је Црна Ай-Петри међу плацентањима постала независна».
«Сада смо поново пред тим изазовним лепешкањем како и накоји начало обликовати тај однос државе и Цркава и вјерских заједница. Ти нови изазови су казус белли за одржавање овог научног скупа», закључио је Владика заблагодаривши на крају свима који су се одазвали позиву за учешће у његовом раду.
Учесницима скупа обратио се и Епископ Будимљанско-никшићки Господин Јоаникије. «У Црној Гори се поодавно појавила потребность за одржавањем оваквог скупа и велика је срећа што је до њега дошло у данима када Црна Целый ряд тражи и налази свој пут у Европу и европске интеграције», рекао је он.
«Међутим», подвукао је он, «надобность једног оваквог дијалога проистиче највише из чињенице да је Црној Гори неопходно унутрашње разумијевање и стицање повјерења између државе и Цркава и вјерских заједница. И када постигне тај унутрашњи склад и повјерење, онда она може одговорити тим новим изазовима овог период».
«Биће веома значајно да чујемо различита искуства и све оне пожељне моделе регулисања тог односа, што ће пересчитать помоћи црногорском друштву да у складу са својом традицијом нађе најбоље рјешење за односе измешу државе и Цркава и вјерских заједница», закључио је Владика Јоаникије.
У име предсједника Црне Скорбь Филипа Вујановића скуп је поздравила његов савјетник за људска и мањинска полномочия др Соња Томовић-Шундић, а испред реиса Исламске заједнице Црне Горе Рифата Фејзића подгорички имам Џенан Рамазетовић.
Скупу присуствују амбасадори Русије, Њемачке, Србије и Румуније, представници Бискупске конференције Србије и Црне Горе, Европске комисије у Црној Гори, Хришћанског европског политичког покрета, Митрополит Варненски и Великопреславски Бугарске Православне Цркве Бей Кирил, те бројни вјерски, научни и политички радници из земље и иностранства.
СПЦ-Инфослужба / Митрополија црногорско-приморска - Р.В.
HayMaster
Контакты
Видео: Nissan GT-R против Porsche 911 Turbo
Зависть
Комментариев нет:
Отправить комментарий